Thursday, April 24, 2014

გაკვეთილის თემა
ჯუზეპე ვერდი და ოპერა ,,აიდა’’
სწავლების საფეხური
მე-9 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა
26 მოსწავლე
გაკვეთილის მიზანი
მოსწავლემ უნდა შეძლოს შემოქმედებით საქმიანობაში ჩაბმა, სცენარის გამზადება,როლების განაწილება, მუსიკალური გაფორმება, ვოკალური უნარ-ჩვევების განვითარება
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებს ნანახი უნდა ჰქონდეთ ოპერა,,აიდა’’ცოცხალი შესრულებით
აქტივობები
ახალი მასალის გაცნობამდე საშინაო დავალების გამოკითხვა.მასწავლებელი ასმენინებს მოსწავლეებს ფრაგმენტებს ჯ. ვერდის ოპერიდან,,აიდა’’. მოსწავლეები უნდა შეეცადონ აჰყვნენ მელოდიას ,,ლა’’ მარცვალზე.
წაიკითხონ ოპერის შინაარსი ბოლომდე, დაიყონ ჯგუფებად, გაინაწილონ როლები და შეეცადონ გაითამაშონ სცენა
შეფასება
მოხდება რუბრიკის საშუალებით
რესურსები
მოსასმენი მასალა ოპერიდან ,,აიდა’’,ვიდეო და აუდიო ჩანაწერები, კომპიუტერი, პროექტორი,  ინტერნეტის საიტები google.ge
გაკვეთილის მსვლელობა
საორგანიზაციო საკითხები:5 წთ.
საშინაო დავალება:10წთ.
თემის გაცნობა:10წთ.
მოსასმენი მასალა:15წთ.
შეფასება:5წთ.


კრიტერიუმი
1-2
3-4
5-6
7-8
9-10
მოსწავლის შემოქმედებით საქმიანობაში ჩაბმა, სცენარის გამზადება და მუსიკალური გაფორმება
მოსწავლე ვერ ებმება შემოქმედებით სქმიანობაში, ვერვერ ამზადებს სცენარს , ვერ აფორმებს მუსიკალურად
სუსტად ებმება შემოქმედებით სქმიანობაში,უჭირს როლების განაწილება და მუსიკალური გაფორმება
მოსწავლე ებმება შემოქმედებით საქმიანობაში, მაგრამ ვერ ანაწილებს როლებსდა ვერ აფორმებს მუსიკალურად
მოსწავლე ებმება შემოქმედებით საქმიანობაში, სხვისი დახმარებით ანაწილებს როლებს და აფორმებს მუსიკალურად
მოსწავლე აქტიურად ებმება შემოქმედებით საქმიანობაში, ამზადებს სცენარს და ანაწილებს როლებს